«Электростатика негіздері» тарауын қайталау Физика пәні 8-сынып мұғалімі: Тұрсынова Х.
Мұғалімнің аты-жөні:Тұрсынова Х.М. Күні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 8 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Электростатика негіздері» тарауын қайталау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты | 8.4.1.6 электростатика негіздері тарауы бойынша алған білімдерін тиянақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Электростатика негіздері тарауындағы негізгі физикалық құбылыстарды білу Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Электростатика негіздері тарауындағы негізгі физикалық құбылыстарды,заңдарды түсіну Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындау, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарлан-ған уақыт | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 5 минут | Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгелдеу, жағымды ахуал туғызу,оқушыларды топқа бөлу | Сәлемдесу; Сабаққа назар аудару | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім 15 минут | Өткен тақырыпты еске түсіру: «Суреттер сөйлейді» 3топқа 3түрлі суреттер жиыны беріледі.оқушылар сол сурет бойынша толық мәліметтерді айтады.1.
| Топтық жұмыс Әр топ оқушылары берілген суреттер бойынша түсінгендерін айтады;топ мүшелері бірін бірі толықтырады | ҚБ | Оқулық, суреттер, мәтіндер. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 5 минут | Қолдану. Кестемен жұмыс
| Оқушылар жұптық жұмыс жүргізеді | ҚБ | Оқулық, жұмысқа арналған ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут | Есептер шығару 1. Электр өрісінің бір нүктесіндегі 0,2 мкКл зарядқа 0,15 Н күш әрекет етеді . Осы нүктедегі өрістің кернеулігін анықта. 2. Өрістің бір нүктесінде 200В потенциалға дейін зарядталған дененің потенциалдық энергииясы – 0,5мкДж. Оның заряды қандай? 3.Керосинде 1,2 нКл заряд 6 мм қашықтықтан өзіне 200 мкН күшпен екінші зарядты тартады. Екінші зарядтың шамасын анықта. Керосиннің диэлектрлік өтімділігі 2-тең. Физикалық диктант: 1) Гректер янтарьды қалай атаған? (электрон). 2) Электрлену әсерін сипаттайтын шама қалай аталады? (электр заряды). 3) Аттас зарядтар қалай әсерлеседі? (тебіледі). 4) Қарама – қарсы зарядтар қалай әсерлеседі? (тартылады). 5) Электр зарядтарды қандай аспаппен байқауға болады? (Электроскоп). 6) Зарядтарды өткізбейтін заттар қалай аталады? (изолятор немесе диэлектриктер). | Оқушылар топпен бірлесіп есептер шығарады | ҚБ | . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы Сабақты бекіту 5 минут Кері байланыс 3 минут Қорытынды | Ү.Эрудиттер Кроссворд шешу.
Жауабы: Диэлектрик. Оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Үйге :қайталау Сабақ соңында сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды «Білімпаз оқушы» ,«Ізденімпаз оқушы», «Озық ойлы оқушы» номинацияларымен марапатталады | Оқушылар бірлесіп кроссворд шешеді | ҚБ | Кроссворд Номинация жазылған эмблемалар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





